חיפוש חופשי

כלבי שירות לאנשים עם מוגבלות פיזית

הרעיון של פיתוח תחום כלבי השירות לסיוע לאנשים עם מוגבלות פיזית נולד בהשראת הורים לילדים החולים בניוון שרירים דושן ובקר, אשר  חיפשו ברחבי העולם פתרונות יצירתיים, למחלתם חשוכת המרפא של ילדיהם. דרך שיתופי פעולה עם ארגונים מקבילים בעולם ,הם גילו קרן אור חדשה והחליטו להעמיק ולחקור את המשמעות של כלבי שירות עבור ילדים ואנשים עם מוגבלות ומשפחותיהם.  במהלך לימוד התחום, נתגלה להם עולם שלם המשלב מענה רגשי ופונקציונאלי ומחבר אנשים עם מוגבלות פיזית וכלבים יעודיים.

אנו בעמותה פועלים על מנת לפתח את התחום בארץ ולסייע בשיפור איכות חייהם של ילדים ואנשים עם מוגבלות פיזית, תוך חיבור מוסדות ממשלתיים וגורמים עסקיים ופרטיים לחזון ולדרך.

מהם כלבי שירות לאנשים עם מוגבלות פיזית?

"… זה אחר בגלל שזה לא כמו קולנועית או כיסא גלגלים. אם יש לך כלב זה פשוט כיף, זה חי ומגיב. וזה גם מחזיר לו אהבה" (אמא של עדי בן  10 החולה בניוון שרירים).

כלבי שירות משלבים מענה רגשי ופונקציונאלי באמצעות חבר אמת ואהבה ללא תנאי ומחברים בין הצורך של אנשים עם מוגבלות פיזית לעצמאות, לבין כלבי שירות שיכולים להעניק להם את המענה אותו הם מחפשים.

כלבי השירות מסוגלים לסייע לבעליהם לבצע עד כמאה משימות וכך מאפשרים להם להיות יותר עצמאיים ופחות תלויים בסביבה. הכלב מאומן לסייע במגוון רחב של משימות שאדם רגיל מסוגל לבצע מבלי לחשוב, כמו סיוע בהבאת חפצים, פתיחה וסגירה של דלתות, כיבוי והדלקת אור, הורדת פרטי לבוש, כיסוי הילד במיטה, סיוע במעבר מישיבה לעמידה ועוד עשרות פעולות יומיומיות אחרות.

קרוב ל- 70% מהוצאות התמיכה הסיעודית לה נזקקים ילדים ובוגרים עם מוגבלות פיזית יכולה להיחסך באמצעות כלב שירות. בנוסף על כך, על פי מחקרים מהעולם,  אנשים בוגרים עם מוגבלות פיזית  אשר אימצו כלבי שירות, מספרים כי הצליחו להשתלב במעגל התעסוקה ולפתח עצמאות כלכלית.

בהיבט הרגשי והנפשי הכלב הוא חבר אמיתי, ללא תנאי, הוא מסייע בחיזוק הביטחון העצמי, ביצירת קשרים חברתיים והפגת תחושת הבדידות. הכלב מייצר תחושת מסוגלות גבוהה ויכולת להתמודד עם מצבי מצוקה וחרדה. במיוחד אצל ילדים, אשר לאור השונות שלהם סובלים לעיתים מבידוד רגשי וניכור מהסביבה, מהווה הכלב מעין מתווך, אשר מגן על הילד ועוזר לו לפתח קשרים חברתיים.

" גיא נוטה להתרגז בקלות. חששנו מאוד שהוא יישאר בסוף בלי חברים, מאחר וקשה מאוד להיות בקרבתו. ג'סי הכלבה לא שופטת אותו, היא שם עבורו כל הזמן. אני יכולה להגיד שהיא שינתה אותו לחלוטין. עכשיו אנחנו משפחה שמחה. סוף סוף אנחנו יכולים לצאת החוצה, אנחנו צוחקים…אנחנו משפחה שמחה בזכות ג'סי" (אמא של גיא בן 10 חולה בניון שרירים).

תהליך ההכשרה

תהליך הכשרת כלבי השירות אורך כשנה. מדובר באילוף ייעודי של גורים שנבחרים בקפידה וכולל  תהליך לימוד של הכלב לעשרות פעולות יומיומיות ושגרתיות, תוך ראיה של מפת הצרכים הנוכחיים והעתידיים לבוא, של החולה. בנוסף, הכלב מאומן לזהות מצבי מצוקה ולפעול בהתאם. כל המדריכים בעלי הסמכה כפולה, הן של כלבנות טיפולית והן של מאלפי כלבים, עם התמחות בכלבי שירות.

"יום אחד הבן שלי נפל ולא יכול היה לקום, הוא שלח את הכלבה להזעיק עזרה, הכלבה הגיעה אלי והחלה להתחכך לי ברגל, הבנתי שמשהו קרה אחזתי ברצועה שלה ורצתי איתה לבן שלי ועזרתי לו לקום- תודה לאל שיש לנו את הכלבה הזו." (אמא של אדם בן ה-10, חולה בניוון שרירים)

 

עד לשנת 2020 פעלה עמותת צעדים קטנים וגייסה כספים להכשרתם של 30 כלבי שירות המסייעים מידי יום לילדים, נערים ובוגרים עם מוגבלות פיזית, מחציתם הוכשרו במסגרת מיזם משותף עם הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי. במקביל לגיוס כספים להכשרת הכלבים אנו פועלים במסגרת העמותה מול הרשויות השונות להסדרת התחום בארץ. בזכות פעילותנו הוסדר האישור להכנסת כלבי שירות למוסדות החינוך.