חיפוש חופשי

קינדלין-2 – טיפול חדשני לחולי ניוון שרירים דושן

סטטוס מחקר – פרה קליני

שם החוקר – פרופ' יורם נבו

על מחקר –

מחלת ניוון שרירים דושן (DMD) נגרמת כתוצאה ממוטציות בגן המקודד לחלבון דיסטרופין, חלבון חיוני המהווה חלק מקופלקס חלבוני הנקרא dystrophin-glycoprotein complex (DGC). ה DGC מחבר את שלד פנים תא השריר למטריקס החוץ תאי ובכך מגן על ממברנת השריר (סרקולמה) מפני נזק שיכול להגרם כתוצאה מהתכווצויות חוזרות ונשנות של תא השריר.

בדומה ל DGC, קיים קומפלקס חלבונים נוסף הנקרא "קומפלקס האינטגרינים" שמעגן את פנים תא השריר למטריקס החוץ תאי ובכך גם מספק הגנה לממברנת השריר בפני נזק ההתכווצויות החוזרות. בקומפלקס האינטגרינים נמצא החלבון קינדלין-2 שקשור פיזית לחלבון האינטגרין, לסרקולמה ולחלבונים אחרים כמו ILK  ואקטין. לקינדלין-2 חשיבות בהפעלה ובגיוס קומפלקסים נוספים של אינטגרינים. בנוסף, קינדלין-2 בעל תפקיד חשוב ביצירה, בהתפתחות ובתפקוד תא שריר.

מספר מחקרים בחנו פרופיל ביטוי גנים ומצאו כי מסלול האותות של ILK וכן רמת החלבון הינן גבוהות בחיות המודל ל DMD, בעכבר ובכלב וגם בילדים החולים. רמות גבוהות אלו הן ככל הנראה כחלק ממנגנון פיצוי של תא השריר לנזק הנגרם כתוצאה מחסר בחלבון הדיסטרופין. בניגוד לכך, רמות הגן והחלבון של קינדלין-2  מופחתות בשריר הפגוע.

השערת המחקר הנוכחי היא שעליה ברמות קינדלין-2 תחזק את קומפלקס האינטגרינים ותגרום לעליה בשרידות תא השריר בניוון שרירים דושן וליכולתו לעמוד בהתכווצויות החוזרות, כפיצוי וחלופה לקומפלקס ה DGC הפגום כתוצאה מהחסר בדיסטרופין.

מטרת המחקר היא לבחון וללמוד את התפקיד של קינדלין-2 כטיפול חדש בילדי DMD. הטיפול המוצע אינו תלוי במוטציה ספציפית בדיסטרופין ולכן יכול להיות מיושם בכלל החולים ב DMD ויתכן שאף במחלות ניוון שרירים נוספות.