חיפוש חופשי

קיבלתי משימות כדי להבין איזה תחום אני אוהב, במה אני טוב ומה מתאים לי

טור אישי של הראל עזרא, בן 20, תושב פתח-תקווה

כשהייתי בן שנה, אמא שלי שמה לב שאני מתפתח לאט יותר מאחותי. היא גדולה ממני בשנה והייתה שובבה מאוד. בעקבות זה אמא שלי לקחה אותי לבדיקות, וככה נודע למשפחה שיש לי דושן. ההורים שלי התגרשו כשהייתי בן ארבע פחות או יותר, ואבא שלי לא בקשר איתי ועם אחותי.

אני זוכר שבגיל שש התחלתי ללכת על קצות האצבעות. ובאותה תקופה פחות או יותר אמרו לי שלא אוכל ללכת יותר (אולי לא בדיוק במילים האלה, אבל זה מה שנחרט לי בזיכרון). אני לא האמנתי – זה נראה לי כל כך רחוק מהמציאות, אבל כל הזמן יש ההידרדרות הדרגתית. היה לי קשה בהתחלה עם האבחון, אבל היום אני משלים עם המצב.

לפני שנה סיימתי בית ספר תיכון בהצטיינות יתרה. במהלך כל תקופת הקורונה התנדבתי לדבר טלפונית עם אישה מבוגרת, כי היא לא יכלה לצאת מהבית. גם אני הייתי בבידוד מעל שנתיים, בהתחלה בגלל הקורונה ואחר כך בגלל ניתוח שעברתי. הבידוד והניתוק החברתי קשים לכולם.

תמיד פיסלתי וציירתי, ובשנה האחרונה התלבטתי אם ללמוד אמנות, ואם כן – איזה תחום בדיוק. במקרה דיברתי עם שרון שץ, עובדת סוציאלית בעמותת 'צעדים קטנים', והיא אמרה לי שיש אפשרות להצטרף לתוכנית חדשה שבדיוק מתחילה: ייעוץ אישי עם לילך שראק, יועצת ארגונית ותעסוקתית ומאמנת שמתמחה בליווי בתעסוקה, בדיוק מהמקום של "מה אתה רוצה לעשות כשתהיה גדול".

לילך מקסימה. קיבלתי ממנה משימות לביצוע כדי להבין ולחקור עם עצמי איזה תחום אני אוהב, במה אני טוב ומה מתאים לי.

למשל, אחת המשימות הייתה לשאול בקבוצות של מקצועות מסוימים ברשתות החברתיות שאלות כמו אילו סוגי עבודות יש בתחום שהתעניינתי בו ומה הן דורשות. זה משהו שלא הייתי חושב עליו בעצמי.

במשימה אחרת הייתי צריך לדרג תחומים לפי הרמה שבה אני טוב יותר וטוב פחות, וגם לשאול את הסביבה הקרובה מה הם חושבים. הייתי צריך להיות אקטיבי מאוד בתהליך, אבל היא כיוונה אותי ועזרה לי בו.

היו לנו 25 פגישות אישיות אונליין, והפגישה האחרונה הייתה פנים אל פנים.

בזכות התהליך עם לילך יש לי רעיון ברור מה אני רוצה ללמוד ובמה אני רוצה לעסוק. למדתי על עולם העבודה, על עולם המקצועות ולמדתי איך להשתלב בתפקידים שמעניינים אותי ומתאימים לי בזכות החוזקות שלי.

בשנה הבאה אני רוצה כבר להתחיל ללמוד. רמז: זה יהיה בתחום האמנות!

בינתיים אני ממשיך לצייר ולפסל להנאתי. יש לי כבר אוסף של מאות ציורים ועשרות פסלים בבית הקטן שלי.

אני אשמח לענות על שאלות ולעזור עם ההתלבטויות ועם תהליך הייעוץ   arel480@gmail.com