סרטון הסברה על שימוש במכשיר BiPAP

המלצה לשימוש מכשיר BIPAP ביפאפ תינתן ע"י רופא הריאות כאשר יש ירידה ביכולת הנשמתית. 

מכשיר ביפאפ הוא מכשיר נשימה לא חודרני, מעין 'מסיכת נשימה', שמטרתו לסייע בהכנסת אוויר לריאות ובפתיחת נתיבי האוויר באמצעות הפעלת לחץ אוויר קבוע על האזור הסמוך לפתחי הנשימה.

כאשר יש קושי לנשום, מכשיר ביפאפ מסייע לדחוף את האוויר לריאות.

המטופל חובש מסכה על פניו, והמכשיר מספק דרך המסיכה אוויר בלחץ חיובי, באופן שמסייע לכניסת האוויר לריאות. הלחץ במסכה נשאר חיובי במשך מעגל הנשימה ומותיר את דרכי הנשימה פתוחות באופן קבוע בעוד המטופל ממשיך בנשימתו הרגילה.

ההתאמה של המכשיר וכיוון הפרמטרים השונים יבוצע תחת הנחיות רפואיות על ידי הרופא/ת עצמו, אח/ות, פיזיותרפיסט נשימתי ו/או טכנאי/ת הנשמה.

מטרת הטיפול בביפאפ היא לסייע לנשימה הספונטנית של המטופל, וכך להקל על עבודת האוורור והחמצון. מטרות נוספות של הטיפול עשויות להיות שיפור איכות השינה, שיפור הריכוז והערנות בשעות ערות, מניעת אשפוזים והקלה על קוצר נשימה. מעבר לכך, מכשירי ביפאפ כוללים גם פונקציה של הנשמה מלאכותית.

מה המכשיר כולל?

  • מסיכת פנים, מסיכת אף. מומלץ לנסות את המסכה ולבדוק את נוחותה למשתמש. יש להשתמש במסכה התואמת את גודל הפנים. שימוש במסכה שאינה מתאימה היא אחת הסיבות לכישלון הטיפול.
  • גוף המכשיר שמזרים אוויר לתוך צינורית המחוברת למסכה
  • הצינורית שמחברת בין גוף המכשיר למסכה
  • ישנם מכשירי ביפאפ המכילים גם רכיבים נוספים כגון רכיב מייצר אדים חמים.

ישנם מגוון דגמים של מכשירי ביפאפ, לכל מכשיר יש תכונות מעט שונות ויש לבחור מכשיר המתאים למצב הרפואי ולסגנון חייו של המטופל. לכן, חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מרופא מומחה או מחברה מובילה המשווקת את המכשיר.

בתחום המכשירים לסיוע נשימתי ישנם שני מכשירים המיועדים לשימוש ביתי – מכשיר סיפאפ CPAP ומכשיר ביפאפ BIPAP.

CPAP הוא המכשיר המומלץ ביותר כיום לבעיות כמו תסמונת דום נשימה בשינה, כאשר נוצרת חסימה במעברי האוויר העיליים.


מכשיר BIPAP מסוגל לייצר שתי רמות של לחץ חיובי – לחץ גבוה בשאיפה ולחץ נמוך בנשיפה. למעשה המכשיר מחליף\מסייע לפעולת הנשימה הרגילה.

אנשי קשר

איש קשר
שירלי ארקמן - לאופר
עמותת צעדים קטנים