מדריך בתחום המערכת האנדוקרינית (הורמונלית)

המערכת האנדוקרינית (הורמונלית ) וניוון שרירים דושן

 
מהי המערכת האנדוקרינית (הורמונלית) ?
המערכת האנדוקרינית בגופנו היא אוסף של בלוטות שמייצרות הורמונים. ההורמונים הם שליחים כימיים. לדוגמה הורמון הגדילה, טסטוסטרון (הורמון המין הגברי) וויטמיןD. הורמוני המערכת האנדוקרינית חשובים לגדילה, משקל, התבגרות מינית ועצמות תקינים.
 
מהם סטרואידים?
סטרואידים הם קבוצה של הורמונים אנדוקריניים (הורמונים טבעיים של הגוף). תרופות סטרואידיות מעשה ידי אדם כמו פרדניזון, פרדניזולון ודפלזקורט משמשות להאטה של היחלשות שרירים בניוון שרירים דושן. אלה הם הורמונים סטרואידים הידועים כ"גלוקוקורטיקואידים" או "קורטיקוסטרואידים". יש אמנם סוגים רבים ושונים של הורמונים סטרואידים, אך אנו משתמשים במילה "סטרואידים" בדושן בבואנו לדון בדיוק בתרופות הקורטיקוסטרואידיות הללו. הן שונות מהסטרואידים האנבולים שאתלטים לעיתים עושים בהם שימוש לרעה כדי להתחזק.
 
מהן הבעיות ההורמונליות בדושן?
בדרך כלל חולי דושן לא נולדים עם בעיה הורמונלית. בעיות הורמונליות בחולי דושן הן תוצאה של תופעות לוואי של תרופות סטרואידיות. במתן יומיומי של סטרואידים ולאורך תקופה ארוכה, הם גורמים לשינוי ההרכב והפעולה של ההורמונים הטבעיים של הגוף. שינוי זה משפיע על הגדילה, המשקל, ההתבגרות המינית ובריאות העצם.
 
המידע קיים בשתי גרסאות. האחת מיועדת להורים וההשניה מיועדת לבנים.
למידע נוסף על המערכת האנדוקרינית ומחלת דושן לחצו על הקישורים לדפי המידע הבאים:

גרסה להורים

גרסה לבנים
  
ברצוננו להדגיש כי כל המידע המובא בפניכם הינו אינפורמטיבי בלבד, אשר אינו מהווה יעוץ רפואי. בכל שאלה מקצועית יש לפנות לצוות רפואי מטפל בלבד