טיפול דנטלי

ביקור חצי שנתי אצל רופא השיניים מומלץ באופן כללי לכל הילדים החולים בדושן ובקר. כאשר שרירי הלסת של ילד החולה בדושן מתחילים להיחלש, עלולות העששת והצטברות הפלאק להתגבר. תסמינים נוספים הם הרחבת הלסת והרווחים בין השיניים. אנו ממליצים לשוחח עם רופא השיניים על דרכים לשיפור תחזוקת השיניים, ומה אפשר לעשות כדי למנוע בעיות בריאות פוטנציאליות, כגון מחלת חניכיים וזיהום.

המלצות להיגיינת הפה:

על נערים חולי דושן לבקר אצל רופא שיניים בעלי ניסיון וידע מעמיק במחלה, עדיף במרכז רפואי או מרפאת מומחים. המטרה של רופא השיניים צריכה להיות מתן טיפול איכותי, דאגה לבריאות הפה ותפקוד כיועץ למשפחה ולרופא השיניים האישי של הבן בקהילתו. רופא זה צריך להיות מודע להבדלים ספציפיים בהתפתחות הדנטאלית והשלדית אצל בנים חולי דושן ולשתף פעולה עם רופאים מיומנים ומנוסים במחלה זו.
הטיפול בפה ובשיניים צריך להיות מבוסס על צעדי מניעה, מתוך כוונה לשמור על היגיינת הפה והשיניים. מתקנים ועזרים טכניים המותאמים אישית להיגיינת הפה, חשובים במיוחד כאשר כוח השרירים בידיים, בזרועות ובצוואר מתחיל להידרדר.

 

על הסרת שיני בינה – בחולי דושן

הסרת "שיני בינה" הינה אחד מההליכים הנפוצים ביותר המתבצעים על ידי מנתחי פה ולסת. למרות השכיחות הגבוהה, עדיין מדובר בניתוח וזהו ענין שאין להקל בו כאשר מדובר בחולה דושן. הסרת שיני בינה באופן שגרתי (מניעתי) הינה הליך פשוט שעובר לרוב ללא כל סיבוכים.

לא כולם יזדקקו להסרת שיני הבינה – למעשה ההליך מתבצע אך ורק כאשר יש צורך להוציא שן כלואה או כאשר צפיפות השיניים הינה רבה.

בחלל הפה עלול להיווצר אזור דלקתי. לעיתים איננו חווים תסמינים כלל ולעיתים עלולים להרגיש לכאב ואי נוחות רבה. אולם אין הצדק להסרה מניעתית של שן הבינה כאשר אין סיבה מובהקת לכך.

הסרה של שן הבינה צריכה להיעשות בהסתמך על לפחות שני תסמינים עליהם מדווח המטופל למשל: כאב, נפיחות ממושכת באזור שן הבינה, הישנות מקרים בהם יש תחושה של טעם רע בפה, עששת באזור השן או זיהום וכן נוכחות של דלקת של הרקמות הרכות המצויות סביב השן.

לסיכום, אם הנך מנסה לקבל החלטה בנוגע להסרת שן הבינה של ילדך, ייתכן שתרצה לשקול את הנקודות הבאות:

  • האם יש סימפטומים של כאב או אי נוחות באזור ? אם כן, האם קיימת אפשרות לטיפול בתופעות הללו ללא עקירת השן? – אם כן ייתכן ואין צורך בהסרתה.
  • האם בשן יש עששת ? אם כן, האם קיימת אפשרות לטיפול בעששת ללא עקירת השן? – אם כן ייתכן ואין צורך בהסרתה.
  • במידה לא קיימת אפשרות לטפל בסימפטומים ללא הסרת השן – הסרת שן הבינה באופן כירורגי עשויה להיות הכרחית.
  • אם יש צורך בהסרה, היכן מומלץ לי לעבור את ההליך? – מומלץ כי הליך זה ייעשה במוסד רפואי בו במקרה הצורך יש גישה לצוות רפואי וציוד חירום.
  • כמו כן מומלץ גם שהרופא המרדים יכיר את נוהל ההרדמה בחולי דושן .
  • ייתכן, במידה והמטופל מקבל סטרואידים, ייתכן ויש לעדכן את מינון התרופה מספר ימים לפני הטיפול ויש לפעול לפי המלצת הרופא.