הטיפול בעצם

בריאות העצם חשובה הן בשלבים של הליכה עצמאית והן בשלבים של אובדן ההליכה במחלת דושן. לחולי דושן בכל הגילאים יש עצמות חלשות, במיוחד אם הם נוטלים סטרואידים. צפיפות הסידן בעצמות נמוכה יותר והסיכון של שבר גדול יותר בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. לכן, חשוב לוודא שרמת הסידן וויטמין D אצל בנכם תקינה, היות והם מסייעים בחיזוק העצמות.

חשוב להקפיד על מתיחות לגפיים, לצורך מניעת התפתחות קונטרקטורות (כיווץ וקשיון של השריר הפגוע) של שרירים. במקרה והתפתחו קונטרקטורות, יש לשקול היטב אם יש מקום לטיפול ניתוחי, ומומלץ להתייעץ עם אורטופד מנוסה בטיפול בילדים עם דושן.

על הרופא לעקוב בקפידה אחר מצב עמוד השדרה של בנכם לאחר  שהוא מפסיק ללכת, במיוחד בשלב הגדילה של הבן, שכן עקמת יכולה להחמיר במהירות.

המפתח להצלחה של ניתוח בעמוד השדרה במידה  ויש צורך בכך, הוא איתור הבעיה על ידי רופא מיומן ומתן תשומת-לב לתפקוד שרירי הנשימה והלב.

 

בעיות עצם נפוצות וטיפולים אפשריים:

  • רמות נמוכות של סידן וויטמין D – לקחת כתוספי תזונה.
  • עקמת – עקב חולשה של שרירי הגב. יש לבצע מעקב אחר העקמת באמצעות צילומי רנטגן. ישנו טיפול שמרני המתייחס לתנוחות הגב בישיבה: הקפדה על ישיבה סימטרית והנחת מושב מתאים בכיסא הגלגלים הנותן תמיכה ודואג לסימטריה בעמוד השדרה והאגן. חשוב לציין שטיפול זה אינו מונע עקמת אך יכולה לעכב ניתוח.טיפול ניתוחי לקיבוע עמוד השדרה אחורה, נועד לשמור על ישיבה יציבה ככל האפשר לשם נוחות ותפקוד.
  • שברים עקב אוסטאופורוזיס – ככל שהעצמות נעשות חלשות ודקות יש סיכוי גבוה יותר לשבירת עצמות ברגליים ובגב. אם יש שבר ברגל והילד הלך רגיל לפני כן, יש לשאול את הרופא בנוגע לניתוח במקום גבס. ניתוח יכול לעזור לשמור על השריר כך שאפשר יהיה לשוב ללכת לאחר מכן.
  • שברי דחיסה – עצמות בעמוד השדרה יכולות להתמוטט בגלל שהן דקות, וכך לגרום ללחץ על עצמות אחרות ואז לשבירתן. סטרואידים יכולים להאט את התפתחות העקמת, אבל להגביר את הסיכון לשברי דחיסה.
  • כוויצה – התכווצויות לא תקינות של השריר. ילדים, נוער ומבוגרים יכולים להיווכח שקשה להם להזיז את הרגליים, ברכיים, ירכיים ומרפקים, שננעלו בפוזיציה מסוימת.
    ניתן להאריך את השרירים המכווצים ע"י ניתוח. יש להתייעץ עם הרופא האורטופד המטפל, ובכל מקרה של מחשבה על ניתוח יש לבצע בדיקת תפקוד נשימתי לפני קבלת החלטה סופית.
מומלץ לבצע בדיקת צפיפות עצם במכונת DXA פעם בשנה, בתיאום עם האורטופד המומחה המטפל.