אביזרי עזר

כאן ניתן למצוא מידע אודות אביזרי עזר העשויים לסייע עבור ילדכם. סדים לשימור יכולת התנועה ואביזרי ניידות הכוללים כיסאות גלגלים ידניים, כיסאות גלגלים ממונעים, טיולונים, רכבים חשמליים לנהיגה עצמית – קלנועיות/סקוטרים.

 סדים

ישנם שני סוגים עיקריים של סדים: סוג אחד מיועד לקרסול ולכף הרגל וסוג שני מיועד לברך, לקרסול ולכף הרגל.

  1. אפשר להשתמש בלילה בסדי מנוחה (קרסול-כף רגל) כדי לשמור על תנועתיות הקרסול. הסדים צריכים להיות עשויים לפי מידה ומותאמים באופן אישי.
  2. סדים ארוכים (ברך-קרסול-כף רגל) יכולים להיות מועילים כאשר ההליכה קשה מאוד או בלתי-אפשרית. סדים אלו יכולים  לעזור בנסיון לטיפול בנוקשות במפרקים, להאריך את יכולת ההליכה ובעקבות זאת, לדחות את תחילת הופעת העקמת. ההתאמה היא אישית ותלויה בגורמים שונים.

אביזרי ניידות

בתקופה של יכולת הליכה, אפשר להשתמש בקלנועית, בעגלה או בכיסא גלגלים למרחקים ארוכים כדי לשמור על הכוח.

אם בנכם מתחיל להשתמש בכיסא גלגלים לפרקי זמן ארוכים יותר, חשוב הרבה יותר להתייחס ליציבה שלו, ובדרך כלל יש גם צורך בהתאמה אישית של הכיסא.
  • ככל שעולה הקושי בהליכה, מומלץ להקדים ולדאוג לכיסא גלגלים ממונע. באופן אידיאלי יש לדאוג לכיסא גלגלים המותאם אישית כדי שייתן נוחות, יציבה וסימטריה אופטימאלית.
  • קלנועית- מתאימה למי שמתגורר באזורים כפריים בהם ניתן להשתמש בביטחה ברכב חשמלי בשבילים ועל המדרכה. הקלנועית, היא רכב חשמלי קטן, שמהירותו המרבית היא 12 קמ"ש. הקלנועית ניתנת לשימוש מגיל 16 ומעלה ונותנת לבעליה עצמאות מלאה בניידות ומאפשרת להגיע לכל מקום בסביבה הקרובה.
  • כסא גלגלים – בסופו של דבר, כל הצעירים החולים בדושן ובקר יצטרכו להיעזר בכיסא גלגלים. המעבר לכיסא הגלגלים הוא לעיתים קרובות קשה יותר להורים. לגבי הבנים החולים, כסא הגלגלים למעשה מחזיר להם את עצמאותם ומאפשר להם לשמור על קשר עם חבריהם. החלטות לגבי סוג כיסא הגלגלים והמושב הנכון יש לקבל תוך התייעצות עם הפיזיותרפיסט המטפל. ישנם רופאים המתמחים בהתאמת הכסא לילד.
  • מעמד עמידה – עם התחלת השימוש הקבוע בכיסא גלגלים מומלץ להיוועץ עם הפיזיותרפיסט אם יש צורך במעמד עמידה תומך (עמידון) כדי למנוע נוקשות של המפרקים כתוצאה מהישיבה הממושכת. 

בבית החולים אלין ישנו מרכז מקצועי ומנוסה המתמחה בהתאמת כיסאות ואביזרי עזר לנוחיותם המירבים של הילדים – מרכז מע"ין