עדכוני מחקר אחרונים [ספטמבר-נובמבר 2021]

15/11/2021

במהלך החודשים האחרונים פורסמו מספר הודעות לגבי פיתוח תרופות, שינויים בניסויים קליניים וניסויים חדשים שנפתחים או באופק. להלן ריכוז העדכונים האחרונים לעיונכם-

מחקר IGNITE בטכנולוגיית מיקרו דיסטרופין שלב 1/2 של חברת Solid

בחודש ספטמבר הציגה חברת סוליד תוצאות ראשוניות של 3 משתתפים במחקר IGNITE שלב 1/2. על פי פרסומי החברה:

* נתוני הביופסיה של חולים אלו (בנקודות זמן של שנתיים, שנה וחצי ושנה לאחר קבלת הטיפול) הצביעו על ביטוי נרחב ועמיד של חלבון מיקרו דיסטרופין.

* מטופלים שקיבלו SGT-001 הראו תועלת מתמשכת בכל מדדי התפקוד והדיווח העצמי במשך תקופה בה צפויה ירידה על פי המהלך הטבעי של המחלה.

* הוצגו תוצאות חיוביות גם במדדי תפקוד ריאתי ב-6 נבדקים. תוצאות אלו כללו שמירה על יציבות במדדים שונים במשך שנה בעוד שעל פי המהלך הטבעי של המחלה הייתה צפויה ירידה במדדים אלו לאורך תקופה זו.

לסיכום, נתוני ביניים אלו מצביעים על יעילות של התרופה SGT-001. החברה ממשיכה במעקב אחר המטופלים שקיבלו את הטיפול וצפויה לגייס חולים נוספים עד סוף השנה. כמו כן, ממשיכה החברה במחקרים הפרה קליניים בתרופה.

לקריאת הידיעה המלאה

תוצאות מאכזבות להוכחת יעילות בתרופה טמוקסיפן במחקר שלב 3

טמוקסיפן (Tamoxifen) הינה תרופה שנמצאת בשימוש לטיפול במחלת סרטן השד. במחקרים פרה קליניים נמצא כי טמוקסיפן ותרופה דומה נוספת (Raloxfene) שיפורו את התפקוד השרירי, לבבי, נשימתי והעלו את צפיפות העצם במחלת הדושן במודלים של עכברים.

למרות זאת, בניתוח תוצאות ראשוניות של מחקר קליני שלב 3 שבדק את השפעת התרופה בקרב חולי דושן לא נמצאו תוצאות המצביעות על יעילותה בעיכוב התדרדרות המחלה. המחקר, TAM-DMD, בתמיכתו של ארגון Duchenne UK, נערך במספר מדינות באירופה למשך 48 שבועות וכלל קבוצת מחקר שקיבלה את התרופה וקבוצת ביקורת שקיבלה טיפול בפלצבו. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות גיל 6.5-12 ו 10-16.

מדד התוצאה העיקרי היה לראות האם התרופה מעכבת את התקדמות המחלה בקבוצת הצעירים יותר ב 50% לפחות ע"פ ציון המבחן המוטורי FMF (Function Measure Scale).

בשתי הקבוצות נצפתה התקדמות קלה של המחלה. ההתקדמות הייתה אומנם איטית יותר לעומת קבוצת הפלצבו אך ללא הבדל משמעותי היכול להצביע על יעילות התרופה.

התוצאות המלאות צפויות להתפרסם במהלך השנה הבאה. תוצאות הביניים הנ"ל נמסרו לכל מרכזי ומשתתפי המחקר ולאחר פרסום ודיון בתוצאות הסופיות יוחלט, בשיתוף המשתתפים, לגבי מחקר ההמשך.

לקריאת הידיעה המלאה

 הטיפול הגנטי, SRP-9001, של חברת סרפטה הראה שיפור תפקודי לאורך זמן במספר מחקרים במחלת הדושן

יעילות- התרופה נמצאה יעילה בשיפור התפקוד על פי המבחן המוטורי  NSAA במספר מחקרים:

  • במחקר SRP-9001-101 נמצא שיפור של 8.6 נקודות 3 שנים לאחר קבלת התרופה (4 נבדקים בני 4-7 שנים)
  • במחקר SRP-9001-102 נמצא ציון הגבוה ב- 2.9 נקודות שנה לאחר קבלת התרופה בהשוואה לקבוצה תואמת מתוך מעקב אחר המהלך הטבעי של המחלה (12 נבדקים בני 6-7 שנים)
  • במחקר SRP-9001-103 (ENDEAVOR), בו נעשה שימוש בתרופה בייצור התעשייתי, בתוצאות ראשוניות נמצא כי בקבוצת מחקר 1 (11 נבדקים בני 4-7 שנים) היה שיפור של 3 נקודות ב NSAA חצי שנה לאחר קבלת התרופה. מחקר זה, גייס 32 משתתפים נוספים ויעריך את השינוי בביטוי המיקרו דיסטרופין בשבוע 12.

מחקר  SRP-9001-301 (EMBARK), שלב 3, רנדומלי וכפול סמיות גלובלי ראשון היוצא לדרך בשיתוף עם חברת רוש ומתוכנן לגייס 120 נבדקים, בני 4-7 שנים, ברחבי ארה"ב, אירופה ואסיה. המדד העיקרי שיבחן במחקר זה יהיה השינוי בציון מבחן ה- NSAA לאחר 52 שבועות. כמו כן, החברה הכריזה כי במחקר לא יכללו נבדקים בעלי מוטציות באקסונים 1-17 ובאקסון 45.

פרופיל הסבילות והבטיחות של התרופה SRP-9001 עקבי גם כן לאורך כל המחקרים ומראה כי תופעות לוואי הקשורות לתרופה הופיעו לרב בתוך 90 יום מקבלתה ונפתרו. התופעות הנפוצות ביותר כללו- הקאות (לרב בשבוע הראשון לאחר הטיפול), עלייה באנזימי כבד שהייתה חולפת והגיבה טוב לסטרואידים. תופעת לוואי חמורה אחת נצפתה במחקר SRP-9001-103 וכללה תגובה של המערכת החיסונית ודלקת בשריר והייתה ספציפית למוטציית הנבדק. הנבדק טופל וחזר לתפקודו הקודם.

לידיעה המלאה ופרטים נוספים

Edgewise Therapeutics הכריזה על תוצאות חיוביות ממחקר שלב 1 בתרופה EDG-5506 במינונים עולים (Multiple Ascending Dose -MAD) בחולי בקר ונבדקים בריאים

מחקר זה נועד להעריך את הבטיחות, הסבילות, והפרופיל הפרמקולוגי (פרמקוקינטיקה ופרמקודינמיקה) של התרופה EDG-5506 במינונים עולים במתנדבים בריאים בוגרים (שלב 1a) ובמבוגרים עם בקר (שלב 1b).  EDG-5506הינה מולקולה קטנה הניתנת דרך הפה בעלת מנגנון פעולה חדשני שנועד להגביל באופן סלקטיבי את מידת ההתכווצות של סיבי השריר המהירים (ע"י התקשרות ועיכוב של מיוזין) ובכך למנוע את הנזק שנוצר לשריר בזמן ההתכווצות בהיעדר חלבון הדיסטרופין.

להלן תוצאות ראשוניות מתוך ניתוח הנתונים של 40 נבדקים בריאים, חלקם קיבלו את תרופת המחקר (במינונים של בין 5 ל-40 מ"ג) וחלקם תרופת דמה (פלצבו) למשך של 14 ימים –

  • רמת הסבילות של התרופה הייתה טובה בכל המינונים ולא היו תופעות לוואי חמורות
  • במדדי הפרמוקנטיקה- הושגו ריכוזים גבוהים בשרירים
  • פרמודינאמיקה- נצפה ויסות במידת הכיווץ שהיה פרופורציונאלי למינון שניתן. מבלי להשפיע על כוח אחיזה, כתף, ירך וללא הייתה השפעה שלילית באזורים אחרים בגוף לדג' בלב.

תוצאות מחקר שלב 1a תומכות בתוכנית לפתיחת מחקר שלב 2 בחולי בקר ודושן בשנת 2022

כעת עוברת החברה לשלב 1b הכולל גיוס של 8 בוגרים המאובחנים עם בקר בני 18-55 והתוצאות צפויות להתפרסם עד סוף השנה הנוכחית.  כמו כן, החברה מתכננת להתחיל גם במחקר מעקב אחר חולי בקר בתווית פתוחה ברבע הראשון של 2022 כדי להעריך את הפרמטרים הנ"ל במשך 3 חודשים.

לקריאת הידיעה המלאה

מחקר בטכנולוגיית מיקרו דיסטרופין, שלב 3 של חברת פייזר

החברה הודיעה על עדכון פרוטוקול המחקר שאומר כי במחקר לא יכללו חולים עם מוטציות באקסונים 9 עד 13, כולל, או חסר באקסונים 29 ו- 30 . השינוי נעשה בעקבות תופעת לוואי חמורה שהופיעה במהלך המחקר. לאחר השלמת עדכון הפרוטוקול המחקר נמשך כסדרו.