פסק דין חשוב של בג"צ כנגד בקשת קופ"ח מכבי לבטל מימון תרופות למחלות נדירות

22/12/2021

תגובת הקואליציה למחלות נדירות על פסק הדין של בג"צ בעניין עתיקת קופת חולים מכבי לבטל את מימון התרופות למחלות נדירות

 

בפסק דין שהתפרסם הבוקר דחה בג"ץ את עתירת קופת חולים מכבי שביקשה לבטל את הסעיף בשב"ן  המאפשר לחולים במחלות נדירות (מחלות יתום) לקבל תרופות למחלתם גם אם הן לא בסל הבריאות וחייב אותה בהוצאות משפט

 

בג"ץ פרסם הבוקר פסק דין הדוחה את עתירת קופת חולים מכבי שביקשה לבטל את הסעיף בשב"ן  המאפשר לחולים במחלות נדירות (מחלות יתום) לקבל תרופות למחלתם, וקבע כי לא תוכל לגרוע מהשב"ן שלה תרופות למחלות יתום שאינן כלולות בסל הבריאות*.

עוד ציין בג"ץ, כי לא נפל פגם בהחלטת משרד הבריאות שלא לאפשר למכבי להוציא את התרופות הללו מהשב"ן, וכי היא התקבלה משיקולים מקצועיים, כלכליים ורפואיים. יתרה מכך, לפי בג"ץ נכון לנקודת זמן זו אין בסעיף זה בשב"ן בכדי לפגוע בחוסנה הכלכלי של הקופה, וכי כיום הקופה נמצאת ברזרבה תקציבית אותה צברה מתשלומי העמיתים שהצטרפו לתכנית השב"ן שלה.

 

יש לציין, כי כיום מאפשרת מכבי למבוטחיה בשב"ן לקבל תרופות למחלות יתום אשר אושרו על ידי ה FDA ובישראל גם אם הן לא נמצאות בסל התרופות. הזכאות לתרופות הייתה מאושרת עבור מבוטחים עם ותק של שנתיים ומעלה בלבד.

 

מחלות נדירות מאופיינות במקרים רבים בתחלואה כרונית, קשה, מתפתחת, היוצרת מוגבלות ואף תוחלת חיים קצרה. מדובר במחלות הנוראיות ביותר הקיימות, והחולים בהן עוברים מסע ייסורים של שנים עד לאבחון, כמו גם בני המשפחה המלווים אותם, כשבינתיים עלולה לחול התדרדרות במצב ולכן הטיפול המוקדם בהן הוא קריטי כדי לעצור את התקדמות המחלה.

 

אורלי דרור אזוריאל, יו"ר הקואליציה למחלות נדירות: "בג"ץ הציל היום את החולים במחלות הנוראיות ביותר, אלו שבאמת היו זקוקים לעזרתו, והוכיח כי תפקידה של מערכת הבריאות הציבורית הוא לשמור על האינטרסים הרפואיים של הציבור, וכי קופת החולים אינה יכולה להתנהל כחברת ביטוח.

בשנים האחרונות קופת החולים מכבי הובילה קמפיין משמעותי לשם משיכת מבוטחים אליה ועל בסיס זה אכן משכה אליה מבוטחים רבים. דחיית העתירה ע"י בג"צ מעבירה מסר חד וברור, שחולים במחלות נדירות לא יכולים להיות מופלים לרעה וזכאים לשירותי בריאות משפרי חיים ומצילי חיים ככל חולה אחר".

 

ח"כ סמי אבו שחאדה, יו"ר השדולה למחלות נדירות בכנסת ויו"ר הרשימה המשותפת: "שמחתי לשמוע על ההחלטה החשובה של בג״ץ בסוגות המחלות הנדירות. החלטה זו מנעה את הפקרתם של החולים בידי קופת חולים מכבי ומנעה סבל רב מהחולים ובני משפחותיהם. אני מקווה שהחלטה זו תהווה עוד צעד חשוב בדרך לחקיקת חוק המחלות הנדירות אשר יסדיר את זכויותיהם של חולים רבים ויחסוך מהם ומבני משפחותיהם סבל רב".