היערכות לקראת החזרה ללימודים – עדכון איגוד הנוירולוגים

06/05/2020

הודעת ועד האיגוד לנוירולוגית ילדים בנוגע לנגיף הקורונה (SARS-CoV-2) ולתחלואה ממנו (Covid-19 disease) עדכון לקראת חזרה מוסדות החינוך:

סיכום: בהתחשב במידע הקיים עד כה בספרות הרפואית ובמאגרי מידע שונים, אין עדות כי ילדים החולים בתרופות המדכאות את מערכת החיסון (כגון אימורן, מטוטרקסט, תרופות ביולוגיות ותרופות כנגד דחיית שתל) נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה קשה יותר מנגיף הקורונה. קיים חשש מסוים כי מבוגרים המטופלים בסטרואידים סיסטמיים במינון גבוה (דרך הוריד או בטבליות) נמצאים בסיכון מוגבר אך עד כה, אין לכך עדות בילדים.

 

המלצות: בכל מקרה, יש להפעיל שיקול דעת פרטני לגבי כל מטופל ומטופל בהתאם למחלתו והטיפולים התרופתיים בהם הינו מטופל. לציין שההמלצות המובאות כאן אינן מחליפות את הנחיות משרד הבריאות אשר הינן מחייבות. לפיכך, המלצות ועד האיגוד לנוירולוגית ילדים באשר לילדים החולים במחלות נוירולוגיות מפורטות להלן:

  1. להימנע ממגע  עם  חולים  במחלה  דמוית  שפעת  או מחלת חום כלשהיא  או אנשים החשודים כחולים, או עם אנשים ששבו בשבועיים אחרונים מחו"ל (ואשר אמורים ממילא להיות בבידוד).
  2. במידה ויש חום, שעול או תסמיני שפעת יש ליצור קשר עם הצוות הרפואי המטפל ו/או המוקד של הקופה המבטחת. במידה ויש חום גבוה עם שעול או קוצר נשימה יש לפנות לרופא המטפל ולקבל הנחיות כיצד לפעול.
  3. ההנחיה לכלל האוכלוסייה היא לשים מסכה להקטין פיזור הנגיף מהם לחלל (מטרתה העיקרית של המסכה היא להקטין את פיזור הנגיף ממי שכבר חולה.)
  4. יש להתעדכן בהמלצות (המשתנות מעת לעת) של משרד הבריאות ואיגוד רופאי הילדים. יש לשקול עם הרופא המטפל האם ניתן לדחות הביקור במוסד הרפואי בלי לפגוע בטיפול ו/או לקבל הייעוץ הרפואי בדרך מקוונת. בכל מקרה אין להגיע לביקור מרפאה בבית חולים במידה ויש חום או תסמיני שפעת. מרכזי העירוי לתרופות כגון אקסונדיס, ומחקרים קליניים של טיפול בתרופות אמורים לעבוד כרגיל וחשוב להמשיך את רוטינת מתן התרופות לפי ההמלצות.
  5. לילדים המטופלים בתרופות המדכאות את מערכת החיסון (כגון: תרופות ביולוגיות, אימורן, פורינטול, מתוטרקסאט, ציקלוספורין, טקרולימוס, סלספט או סטרואידים דרך הפה,) אין בעת הזו הנחיות המייחדות אותם משאר אוכלוסיית הילדים. עם זאת אנו מציעים בשלב זה לעכב חזרה לבית הספר לשבועיים ולא לחזור לבית הספר בגל הראשון.
  6. לא מומלץ להפסיק או להפחית מינון של תרופות אלה רק בגלל קיומה של מגפת הקורונה, וצריך  להבין שהפסקת הטיפול  מעלה את הסיכון של החמרת  מחלה פעילה או התלקחות מחלה שקטה שעשויים להוביל לסיבוכים משמעותיים.
  7. במידה ומטופל המקבל תרופות המדכאות את מערכת החיסון נדבק בנגיף, יש לדווח מיידית לרופא המטפל ולשקול השהייה של הטיפול מדכא החיסון לכ 14 יום במיוחד אם מתפתחים סימפטומים משמעותיים. בחולה הסימפטומטי, ניתן לחדש טיפול עם העלמות הסימפטומים ובדיקה שלילית לנגיף.
  8. חזרה לפעילות חברתית, ובכלל זה בתי ספר/גנים: כאמור, ניתן לומר בזהירות כי אין עדות לסיכון מוגבר לרוב האוכלוסיות שנדונו במסמך, לכן, במידה ולא קיימת הוראה אחרת ממשרד הבריאות, אין מניעה מהשתתפות בפעילות זו, תוך הקפדה על ההנחיות המחייבות של משרד הבריאות למוסדות החינוך. ראה גם סעיף 5 בנידון לגבי המטופלים בתרופות מדכאות חיסון וילדים עם מחלות הכוללות מעורבות של הלב ודרכי הנשימה מצריכים יעוץ פרטני.

לחץ כאן לקריאת נוסח ההודעה המלא עדכון קורונה נוירולוגית ילדים מאי 2020